Специалистите съветват...
Мебелите в жилището – знаем ли как да се грижим правилно за тях?
Всяко ново жилище е като само маркирана картина, която тепърва ще се дорисува, за да се превърне в радващо окото платно. Празните помещения се превръщат в дом едва когато се подреди цялото обзавеждане – от мебелите до завесите и саксиите с цветя.
Но дали знаем как да се грижим за своите мебели така, че да ни служат възможно най-дълго? Именно затова потърсихме за съдействие специалисти от фирми, производители на мебели – убедени сме, че техните съвети ще бъдат от полза на всички ни, не само на новодомците!
Грижите за мебелите започват още от доставянето им на прага на жилището.
Първата стъпка е свързана с разопаковането и монтажа:
-
Разопаковането трябва да се прави ръчно – да не се използват ножове или други остри предмети.
-
Всички кламери от основата на диваните да се отстранят с клещи.
-
При монтажа на краката – трябва да става особобено внимателно, без използването на сила, да се завият докрай.
Основна грешка е неправилното натоварване на мебелите:
-
Диваните няма да издържат дълго време, в случай че се натоварват неправилно: подлакътниците и гърбовете не са за сядане. В случай на прекомерно натоварване, пълнежът може да се деформира, а шевовете да се скъсат. Меките възглавници за гърба имат пълнеж, който е подобен на този на възглавниците за спане - периодичното изтупване ще удължи живота им.
-
При транспорта е възможно подлакътниците и гърбовете да се деформират: изтупването ще им възвърне оригиналната форма.
Някои от причините за бързо износване на меките мебели са:
- Сядането с дънки върху мебели със светла дамаска може да причини оцветяване на дамаската.
- Трябва да се внимава също и с твърди предмети като: портмоне или ключове в задния джоб на панталона или по-остри колани, които могат да повредят облицовката.
- Внимание: Дамските чорапогащници действат като шкурка на дамаската.
- Домашните животни с техните нокти също допринасят за по-бързото износване на облицовката.
- Продължителното триене на едно и също място при текстилните облицовки може да предизвика образуване на мъхчета. Това е механичен процес, който в някои случаи не може да се предотврати. По тази причина това образуване не може да бъде основание за рекламация.
Елементарни опасности, които трябва да се имат впредвид:
- Съблюдавайте минимално разстояние от 30 см до източници на топлина. Топлината поврежда облицовката, както и пълнежа.
- Пълнежът реагира на влага и може да се деформира.
- Много близка и силна халогенна светлина, и преди всичко директната слънчева светлина ускоряват избеляването на материите. Съобразете се с този ефект, когато решите да докупувате мека мебел, за да допълните мебелния ансамбъл в жилището.
Разлики, които могат да се получат:
- Твърдостта на пълнежа може леко да варира – дори и той да е еднакъв при различните модели. Тя зависи например и от размера на площта за сядане.
- Оптически разлики могат да се наблюдават при смяната на функцията на един модел /например при добавянето на механизъм за разтягане/.
- Размерите, зададени в схемите на мебелите, са приблизителни. Тъй като тези мебели са меки, те не могат да се произвеждат и измерват с точност до милиметър. Разликите във височина на различните дивани от една композиция могат да се изравнят чрез нивелиране на краката /ако няма такава възможност, да се използват подложки/.
- Един диван, тапициран с кожа, ще има значително по-голямо количество шевове от същия, но изработен с дамаска.
На пазара се предлагат различни видове тапицерии за мебели. Какво е необходимо да знаем, за да направим най-добрия избор:
Важно е да се избере правилната облицовка за различните модели. Не всеки модел е възможно да се произведе с всички видове материали.
Трябва да се отчете, че при различните изработки гънките са също различни. Например, кожата се отпуска и леко се деформира при натиск и телесната топлина. По-тънките и слаби материали образуват значително повече гънки.